Alex (bogenseeberg) wrote in act_of_nature,
Alex
bogenseeberg
act_of_nature

"Ненормальный" порошкообразный снег в Москве. Декабрь 2008Nädala keskel üllatasid Moskva meteoroloogid pealinna inimesi sellega, et väitsid lume koostise keemilise olevat.
Tänapäeva meteoroloogia küll sellist terminit veel ei tunne, aga põhimõtteliselt pole vale tööstuslinnades lund ka nõnda nimetada, kuigi jah, tegemist on siiski lokaalse nähtusega.

Kõrgrõhkkond, mis juba pikemat aega Venemaad valitses, oli oma päritolult ikkagi eurooplane, mis tähendab seda, et tegelikult tõi ta endaga kaasa Atlandi ookeanilt pärit niiskemat õhku ning lõi soodsad tingimused inversioonikihi tekkeks.

Inversioonikiht tähendab maapinnast veidi kõrgemal olevat soojemat kihti, mis tekib siis, kui maapind annab ära rohkem soojust, kui juurde saab. Tulemuseks on maapinnal üha külmenev õhk, veidi kõrgemal aga järjest tihenev pilvkate, mille sees piisakesed omavahel ühinevad ja lõpuks ka sademeid annavad. Tööstuslinnades võivad kondensatsioonituumakesteks olla näiteks ka tehastest õhku paisatavate kütuste osakesed.
Tugevate miinuskraadide juures, kui õhus on vähem veeauru, ühinevad omavahel just nimelt tolmu-või tahmaosakesed, mis enda ümber lumehelvest ehitama hakkavad.

Järelikult, miski siin ilmas pole võimatu, aga lumi on sisuliselt ikkagi kristalliseerunud vesi. Ainult et kondensatsioonituumakesteks võivad olla erinevad õhuosakesed, mõnikord ka keemilised.
Subscribe

 • Южный шторм или соленые сосульки

  Оригинал статьи взят отсюда На прошлой неделе мне довелось побывать в Ялте в качестве инструктора по фотографии в составе команды Team Expert. И…

 • Сосульки в подъезде

 • Возвращение вулкана

  Авиакомпании и аэропорты ряда стран севера Европы отменяют рейсы и закрываются из-за начавшегося в субботу, 21 мая, извержения исландского вулкана…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic
  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments